Ana sayfa Apple Gündem Sahte Apple desteğinden gelen çağrılara karşı kendinizi nasıl korursunuz?

Sahte Apple desteğinden gelen çağrılara karşı kendinizi nasıl korursunuz?

620
0
PAYLAŞ

Sahte Apple destek temsilcileri tarafından yapılan çağrılar artıyor. Aldatmaca-sanatçılar, müşterilerden gelen kişisel detayları phishing amacıyla Apple’ın ismini kullanıyor ve telefon numaralarını sahtekârlaştırıyor. Apple’ın size telefon edeceği durumlar vardır, ancak bu iCloud hesabınızla ilgili değildir.

Her şeyden önce, bunu açık olarak söyleyeceğiz. Sahte aramaları durduramazsın. Kendinizi yalnızca onlardan koruyabilirsiniz, ne zaman Apple’dan ne zaman arayacağınız ve ne zaman arayamayacağınız konusunda biraz bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Gerçekten Apple’dan birisinin size telefon etmesi olasıdır, ancak bunun olacağını veya muhtemel olduğunu önceden bilmeniz gerekir. Bunun yerine onlardan olduğunu iddia ederek tamamen beklenmedik bir çağrı alırsanız, bu sahte ve biraz daha kapatmalısınız, ancak biraz daha fazla. 

Kesinlikle Apple’dan gerçek bir arama alacağınız bir kez ve muhtemel olduğu bir durum var. Bir keresinde, Apple’ın çevrimiçi desteğini talep ettiğinizde.

Apple desteğinden bir arama olması durumunda, onlara numaranızı ve en azından ne gibi bir sorunla karşılaşacağınızla ilgili bazı detayları vermiş olacaksınız ve ilk arama çok yakında, bazen anında yapılacak. 

Destek sorumlusu sorununuzu çözdüğü için, sizi daha sonra tekrar tekrar aramaları gerekebilir, ancak ilk arama her zaman sizden istenecektir. 

Bir arama alacağınız, ancak kesin olamayacağınız tek durum, çevrimiçi olarak Apple cihazları için önemli bir sipariş verdiğiniz zamandır. Bu çağrı, Apple Sales veya başka bir Apple temsilcisinden olacaktır, ancak özel olarak bu siparişle ilgili olacak ve siparişi verenin gerçekten siz olduğunu doğrulayacak.

Apple’ın bilgi isteyen herhangi bir normal bireysel veya ticari müşteriyi arayacağı başka bir durum yoktur. Ayrıca, Apple’dan birinin AppleInsider personeli gibi son zamanlarda söylendiği gibi herhangi bir iCloud “hesap bozulması” hakkında telefon edeceği hiçbir koşul yoktur.


Apple’ın tüm gerçek telefon numaralarının tam listesi

Apple’dan bir arama alırsanız ve orijinal olduğu konusunda şüpheniz varsa, telefonu kapatın. Artık spam gönderenlerin aradıkları telefon numarasını taklit etmesi de mümkündür. Dolayısıyla, örneğin, 1-800-275-2273’ün Apple’ın ana ABD numarası olduğunu ve iPhone ekranınızda gördüğünüz şeyin bu olduğunu görseniz bile, aramanın gerçek olduğuna inanmayın. 

Bunun yerine, telefonu kapattığınızda, bu numarayı manuel olarak çevirin veya hangisi ülkeniz ve bölgeniz için doğru olanı seçin. Apple , tüm telefon numaralarının çevrimiçi bir listesini tutar . Bu şekilde, bilginizi çalmaya çalışan nemli bir çağrı merkezindeki biri yerine Apple alacağınızı bileceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK