Ana sayfa Apple Gündem Apple Maps, Hava Durumu uygulaması artık Kırım’ı Rus bölgesi olarak gösteriyor

Apple Maps, Hava Durumu uygulaması artık Kırım’ı Rus bölgesi olarak gösteriyor

829
0
PAYLAŞ

Moskova’dan aylarca süren baskının ardından Apple, Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nı Rusya’nın bir parçası olarak göstermek için Apple Haritalar ve Hava Durumu uygulamalarını güncelledi ve Ukraynalı politikacılardan hızlı bir şekilde kınamaya davet edildi.

Kaynak: BBC Haber muhabiri Twitter üzerinden Will Vernon

BBC News’in bildirdiğine göre , Rusya’nın alt meclis binası Devlet Duma Çarşamba günü yapılan açıklamada değişikliği doğruladı . Vezir, “Kırım ve Sivastopol artık Apple cihazlarında Rus bölgesi olarak görünmektedir.” Ruslar tarafından 2014 yılında askeri birimler içeren gizli olmayan bir arazi kapma ekinde olan Kırım, yalnızca Rusya’da Apple Haritaları ve Hava Durumu’na bakarken Rus bölgesi olarak ortaya çıkıyor. Başka yerlerde, yarımadanın hiçbir millete atfedilmemiş olması.

Moskova aylarca Apple ve diğer teknoloji şirketlerini bölgeyi Rus bölgesi olarak tanımaya çağırdı ve bunu yapmamanın Rus yasalarına aykırı olduğunu belirtti. Duma güvenlik ve yolsuzlukla mücadele komitesi Vasily Piskaryov başkanına göre, sonuçta Apple’ın konuyla ilgili düşüncelerini sallayan bu savdı.

Duma Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Apple’ın Rusya temsilcisi Daria Ermolina’nın “yanlışlıklarının” düzeltildiğini doğrulamak için Rus meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Interfax haber ajansının haberine göre, Piskaryov, “Geri dönüş yok” dedi. “Bugün Apple ile durum kapalı – istediğimiz her şeyi aldık.”

Ukrayna dışişleri bakanı Vadym Prystaiko, Apple’ın memnuniyetsizliğini dile getirdi

“IPhone’lar harika ürünler. Cidden, yine de @Apple, lütfen, lütfen, yüksek teknolojiye ve eğlenceye sadık kalın. Küresel politika senin güçlü tarafın değil. #CrimeaIsUkraine.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, Rusya’nın agresif hareketinin Kırım’a girmesine karar verdi. Bölgedeki siyasi huzursuzluk – pek çok kişinin Rusya tarafından karşı karşıya kaldığına inanılan bir durum – binlerce kişiyi terk eden egemen bir ulusun resmi olmayan işgaline kapıyı açtı. Moskova iddiaları reddediyor, ancak “gönüllüler” Ukrayna’ya karşı çıkan ayrılıkçı bir harekete destek veren isyancılara yardım ediyor.

ABD ve İngiltere, 2014 yılında Rus varlıklarına karşı ticari yaptırımları seviyelendirdi. Sonuç olarak, Apple, Kırım’da yaşayan kodlayıcıların geliştirici anlaşmalarını sonlandırmak zorunda kaldı .

BİR CEVAP BIRAK