Ana sayfa Apple Gündem Gelecek iPhone’lar, gelişmiş 3D Dokunma yetenekleri için Face ID teknolojisini kullanabilir

Gelecek iPhone’lar, gelişmiş 3D Dokunma yetenekleri için Face ID teknolojisini kullanabilir

569
0
PAYLAŞ

Bazı iPhone modellerinde sunulan 3D Dokunma basıncı hassasiyeti gelecekteki modellerde geliştirilebilir; Apple, parmakla basma nedeniyle oluşan bir yüzeydeki sapmaları izlemek ve hatta Taptic Engine’in etkilerini analiz etmek ve izlemek için VCSEL teknolojisinin kullanımını incelemekte.

3D Touch’ın iPhone’a eklenmesi, kullanıcıların uygulamayı başlatmadan ve daha uzun bir işlem yapmadan basit uygulama işlemlerini gerçekleştirmesini mümkün kılma gibi bildirimler ve uygulamalarla etkileşime girmeleri için daha fazla yol sunmuştur. Böyle bir sistem bir basınç algılayıcı ekranın kullanılmasını gerektirir, ancak normal kullanım için yeterli olsa da, Apple bir aşamada daha iyi gidebileceğini düşünüyor. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından Salı günü “Yoğunluk düzenine göre yönlendirilen ışığın yoğunluğunu izleyerek hareket algılama” başlıklı 

bir patent , bir yüzeye uygulanan desenin bir yüzeye uygulanarak nasıl izlenebileceğini açıklar.

Olağandışı teknik patentte, Apple, bir desen üretilebileceğini ve izlemek isteyeceği bir yüzeye yerleştirilebileceğini açıklar. Potansiyel olarak kızılötesi soğurma mürekkebi kullanılarak yapılan desen, tüm yüzeye uygulanır ve desenin farklı noktalarda değişmesi ve böylece izlemenin kolaylaştırılması için üretilir. 

Desen ayrıca “çok katmanlı yansıma önleyici kaplama” ile kaplanmış, hem ışığı soğuran hem de yansıtıcı elemanlara sahip olmak veya farklı yansıtma seviyelerine sahip olmak için yapılabilir.

Bir çift dikey boşluk yüzey yayan lazer (VCSEL) dizisi kullanılarak, bir çift fotodetektör tarafından toplanan ışık yansımalarıyla deseni iki farklı yönde aydınlatmak için ışık yayar. Önemli unsur, her VCSEL’in bir fotodetektörle eşleştirilmesidir ve her VCSEL, deseni diğeri tarafından değil, eşleştirilmiş sensörü tarafından algılanacak şekilde aydınlatır.

Yüzeye basınç uygulandığında, deforme olarak, her bir sensör kalıptaki değişiklikleri izleyebilir ve sırayla yüzeyde ne kadar sapma olduğunu izlemek için kullanılabilir. Bir göstergede, sadece deformasyon miktarını belirlemek değil, aynı zamanda iki deformasyondan elde edilen verilere bağlı olarak tam deformasyon merkezinin tam olarak nerede olduğunu belirlemek de mümkün olabilir. 

Apple, böyle bir sistemin, geleneksel “ Salon algılamayı kullanan var olan deplasman ölçüm sistemlerinden kaçınabileceğine inanıyor”“bir nesneye göre bir nesnenin konumundaki bir algılayıcıya göre değişiklikleri belirlemek için bir manyetik alan algılamasını kullanır. Hall algılamasının” yer değiştirme hassasiyeti ölü bölgelere “sahip olabileceği ve ayrıca dış manyetik alanlardan da etkilenebileceği önerilmektedir. IPhone gibi bir cihaz için birden fazla mıknatıs ve bu tür alanları ilk üreten elektronik cihazlar vardır .. 

Patent, sistemin tam olarak neden olduğu kesin olmasa da, dokunsal geri bildirim sistemleri ile bağlantılı olarak kullanılmasından bahseder. dokunsal geri beslemenin, bir parmakla bastırılmış olsun ya da olmasın bir yüzey üzerindeki etkilerini izlemek ya da sadece dokunsal geri beslemenin kullanıcının ekran ile etkileşimi üzerindeki olası etkilerini en aza indirmek için kullanılır.

Apple, USPTO ile düzenli olarak çok sayıda patent başvurusu yapar ve şirketin ilgilendiği alanları belirlemek için kullanılabilirken, bu tür sistemlerin gelecekteki ürün ve hizmetlerde uygulanacağı garanti edilemez. 

VCSEL’ler zaten Apple ürünlerinin önemli bir parçasını oluşturuyor; en iyi bilinen yüz kimlik numarası , kullanıcının TrueDepth kamera sistemi ile biyometrik kimlik doğrulaması için taranması için kullanılıyor. Bileşen, Apple’ın Gelişmiş Üretim Fonunu VCSEL’lerin üreticisi olan Finisar’a 390 milyon $ ‘lık yatırım yapmak için kullanması açısından önemlidir. 

Aralık ayında yapılan bir patent başvurusu Apple’ın iPhone’da VCSEL’leri başka şekillerde kullanmak, kamera sensörü ve diğer bileşenler arasındaki iletişime yardımcı olmak için kullanmak istediğini öne sürdü . Teorik olarak, bu, Optik Görüntü Sabitleme sistemi için kullanılan Hall Etkisi sensörlerini etkileyebilecek elektrik sinyallerinin sayısını azaltabilir, aynı zamanda kamera çarpma boyutunu potansiyel olarak azaltabilir.

BİR CEVAP BIRAK